Tachimetry
test

Wykorzystanie sieci stacji referencyjnych Leica SmartNet w pomiarach GNSS

SmartNet to sieć odbiorników GPS i/lub GNSS powstała w oparciu o nowoczesne oprogramowanie i urządzenia Leica Geosystems. Jej stacje referencyjne rozmieszczone są na terenie kraju. Sieć umożliwia generowanie poprawek RTK dla odbiornika ruchomego (Rover) - poprawki RTK wygenerowane w sieci są nazywane sieciowymi poprawkami RTK. SmartNet zapewnia niezawodne usługi sieciowe i wiarygodne pomiary w różnych warunkach śledzenia satelitów. Dzięki sieci satelit możemy mierzyć punkty z wysoką dokładnością od 3 do 5cm.sieć-referencyjna-rtk


Pojedyncza stacja referencyjna a wirtualna – dwie opcje do wyboru


Stacja referencyjna może być zamontowana na stałe (dachy budynków, najczęściej użyteczności publicznej, uczelnie) lub tymczasowo. Dane odbierane są przez ruchome odbiorniki RTK za pośrednictwem modemu 3G lub telefonu GSM (starsze rozwiązanie). Obydwa elementy, czyli stacja i odbiornik, obserwują ten sam zestaw satelitów. Zasada działania jest taka, że odbiornik otrzymuje od stacji informacje o pozycji obserwowanych satelitów, poprawki troposferyczne, jonosferyczne, zegara satelity. Odbiornik – łącząc te dane z własnymi obserwacjami – oblicza pozycje RTK.


Jak każde rozwiązanie, to również ma swoje wady i zalety. Główną zaletą pojedynczej stacji RTK jest prosta zasada jej działania oraz fakt, że stacja znajdując się w pobliżu użytkownika, śledzi te same satelity co odbiornik ruchomy. Gęsto rozstawiona sieć SmartNet pozwala nam uzyskiwać krótkie wektory, co przekłada się na bardzo dobre wyniki pomiarowe (dokładności) oraz utrzymywanie pozycji FIX w trudnych warunkach terenowych. Wadą do której można byłoby się przyczepić jest spadek dokładności obliczeń postępujący wraz ze wzrostem odległości dzielącej stację i odbiornik.


Druga proponowana przez nas metoda to RTK VRS. Stacje referencyjne oddalone są od siebie o około 30-40 kilometrów. Jest to bardzo duże zagęszczenie stacji na obszarze Polski. Stacje tworzące sieć (zainstalowane na stałe) przesyłają obserwacje satelitów do głównego serwera wyposażonego w specjalistyczne oprogramowanie do obsługi sieci RTK. Może to być np. Leica GNSS Spider.  Dzięki wykorzystaniu sieci stacji następuje ograniczony do minimum wpływ błędów zależnych od odległości. Stacja referencyjna dokonuje obliczeń pełnej ilości cykli fazowych obserwowanych satelitów. Wspomniany powyżej serwer zbiera te dane i na ich podstawie generuje poprawki przesyłane do odbiornika ruchomego.


Jako zaletę tego rozwiązania wymienia się fakt, że użytkownik nie musi posiadać własnej stacji bazowej. Dodatkowo pomiary są bardziej jednorodne i dokładniejsze nawet w przypadku dużej odległości dzielącej odbiornik i stację. Atutem jest tu też wyższa wiarygodność i dostępność poprawek RTK.


Czy warto korzystać z sieci RTK?


Sieć RTK pozwala geodecie zaoszczędzić czas. Wynika to z faktu, że:

  • współrzędne uzyskuje w czasie rzeczywistym z dużą dokładnością
  • nie musi szukać odpowiedniego punktu do ustawienia stacji bazowej i zapewnić jej zasilania
  • nie musi tracić czasu na dojazd do miejsca działania stacji
  • nie musi zabezpieczać stacji przed kradzieżą czy uszkodzeniem 
  • nie musi ustawiać i składać stacji.

Za wyborem tej opcji przemawiają również względy finansowe. Geodeta:

  • nie traci pieniędzy na zakup stacji bazowej oraz potrzebnych akcesoriów takich jak baterie czy statyw
  • nie musi pokrywać kosztów konserwacji i przeglądów stacji bazowej oraz akcesoriów. 

Sieć działa zgodnie ze światowymi standardami. Jest to część sieci, którą Leica Geosystems utworzyła na całym świecie i ciągle rozbudowuje w kolejnych krajach. Dzięki temu w wielu krajach można wykonywać precyzyjne pomiary z wykorzystaniem poprawek GPS, GLONASS, GALILEO oraz w przyszłości Beidou. Najwyższą jakość usług gwarantują nieustannie nadzorowane rozbudowane centra przetwarzania i monitoringu danych.


Sieć SmartNet i odbiorniki geodezyjne Prexiso


Klienci decydujący się na odbiornik GPS dla geodezji Prexiso G5 razem z nim mogą wykupić dostęp do stacji referencyjnych Leica SmartNet w bardzo atrakcyjnej cenie. Są one najlepszą alternatywą dla sieci państwowej ASG-EUPOS, gdyż:

  • SmartNet ma najwięcej stacji referencyjnych na terenie Polski
  • wektory w sieci ASG-EUPOS mają 70 km, a w sieci SmartNet 30-40km (zapewnia to dużo lepsze rezultaty pomiarowe: szybkość pomiaru (RTK FIX) i dokładność pomiaru odbiornika RTK)
  • wszystkie stacje sieci SmartNet wysyłają poprawki do odbieranych danych z satelitów GLONASS (których sygnał odbiera użytkownik). W sieci ASG-EUPOS, niestety, nie wszystkie stacje są wyposażone w taką możliwość, więc użytkownik pomimo zakupionego urządzenia z opcją GLONASS nie uzyska poprawek do pozycji. Włączenie satelitów GLONASS do obliczeń (warunkiem jest odebranie poprawek ze stacji referencyjnych) przyspiesza pomiary oraz, co najważniejsze, umożliwia pomiary w terenie zurbanizowanym, w miastach, wysokiej zabudowie, na skraju lasów.

Oferowany przez naszą firmę odbiornik GPS doskonale współpracuje z siecią SmartNet. Decydując się zakup Prexiso G5, nabywają Państwo dostęp do sieci w bardzo atrakcyjnej cenie – takiej samej jak klienci z odbiornikiem GPS Leica.


Satell-Cad Polska


« Wstecz

Porady eksperta

rafal_sosnowski_Satell-cad polska  
Zobacz wszystkie
SatellNet
Nasi partnerzy
topcon.JPGHYTruletka-domiarowka-weiss.jpgNIVEL-SYSTEM.jpgtoromierze-sola.png

Copyright © 2016, SATELLCAD.pl

Aplikacje internetowe: MEDIART.pl
Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]