sklep
testtesttesttest
test
test
test
test

Wzrost wydajności pomiarów w trudnych warunkach terenowych

Wszystko za sprawą nowej technologii pomiarowej Z-Blade dla pomiarów GPS/GNSS. Czym się charakteryzuje??? Przeczytają Państwo poniżej...Spectra Precision - wydajność pomiarów GPS

Realizując inwestycje na terenach mocno zurbanizowanych, a także zalesionych wykonawcy potrzebują precyzyjnych urządzeń które umożliwią im pomiar w trudno dostępnych miejscach. Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom inżynieży Spectra Precision  stworzyli technologię Z-BLADE, dostępną w szerokiej gamie odbiorników GPS. Zapewne jesteście Państwo ciekawi czym ta technika się charakteryzuje?

 

Otóż optymalizuje ona uzyskiwane wyniki pomiarów, łącząc i przetwarzając sygnały, otrzymywane z różnych systemów GNSS. Głównym rezultatem tego rozwiązania jest tzw. GNSS - centryczność, zpewniająca użytkownikowi pełną niezależność od dostępności satelitów GPS i umożliwiająca wyznaczenie pozycji na podstawie dowolnej kombinacji odbieranych sygnałów. Praca staje się bardziej wydajna, a czas pomiaru maksymalnie zoptymalizowany.

 

Jak będzie wyglądać przyszłość pomiarów GNSS ?

 

Wszystko sprowadza się do minimalizacji kosztów i jak największej ilości pomiarów. Jak to zrobić? Czy jest to możliwe?

 

Technologia Z-Blade opiera się na możliwości współpracy odbiornika GPS ze wszystkimi systemami pozycjonowania.

Wychodząc w teren i wykonując pomiar GPS  nie mamy pewności że nasz odbiornik nie zgubi sygnału, aby wykonać pracę w terenie większość odbiorników GPS musi widzieć co najmniej 5 satelitów konstelacji GPS. Z technologią Z-Blade mamy rozszerzone możliwości pomiaru GNSS a to dlatego, że odbiorniki wyposażone w tą technikę mogą nawiązać się mieszając sygnały GPS, GLONASS, Galileo lub BeiDou.


Pomiar GPS a pomiar GNSS Spectra Precision

Różnica pomiędzy powyższymi ilustracjami jest całkiem widoczna. Pierwszy obraz pokazuje Tradycyjne podejście GPS-centryczne, używane w większości odbiorników na rynku: jeśli na niebie będzie widoczna niewystarczająca liczba satelitów GPS (np. tylko trzy satelity) pozycja użytkownika nie zostanie wyznaczona, nawet jeśli odbiornik będzie odbierał sygnały pochodzące z innych systemów GNSS.

        Druga ilustracja pokazuje podejście GNSS-centryczne, na którym oparto technikę Z-Blade. Zgodnie z nim minimalna liczba satelitów GPS nie jest wymagana, jeśli więc tylko odbiornik otrzyma odpowiednią ilość sygnałów - rozwiązanie zostanie zaobserwowane. W rezultacie odbiornik GNSS-centryczny będzie w stanie wyznaczyć swoją pozycję w trakcie utrudnionych warunków terenowych, gdzie nie poradzą sobie odbiorniki GPS-centryczne.


Ta technologia to nie tylko różnice w sposobie pozycjonowania. Daje nam to możliwość podniesienia wydajności pracy w trybach RTK, takich jak VRS, FKP i MAC, albo przy wykorzystaniu własnej, fizycznej stacji referencyjnej.


Nawet jeśli warunki sygnału są dobre ( jak np. na terenach otwartych), istnieje wiele potencjalnych problemów, związanych z pracą w sieciach RTK. Na przykład - zdarza się, że geometria sieci pomiarowej jest niekorzystna i występują tzw. zakłócenia sygnałów GLONASS (sposób odczytów zegara w pomiarach GLONASS jest bardzo specyficzny dla każdego producenta odbiorników). Brak właściwego podejścia do tych problemów może znacząco wydłużyć czas, potrzebny do pierwszego określenia użytkownika, a nawet - w skrajnych przypadkach - uniemożliwić  uzyskanie rozwiązania typu RTK fixed.


Z-Blade jest w szczególności dostosowana do wykonywania obserwacji w sieciach RTK, niezależnie od rodzaju zastosowanej stacji bazowej. Wysoce rozwinięty silnik obliczeniowy tej technologii automatycznie dostosowuje wyznaczone pozycje, w zależności od typu sieci, specyficznego rodzaju stacji referencyjnej itp., zmniejszając w ten sposób potencjalny wpływ zakłóceń sygnałów GLONASS.


JAKIE BĘDZIEMY MIEĆ KORZYŚCI ?


Zdecydowane udogodnienia dla użytkowników. Przede wszystkim pozwala im na bezproblemową pracę w terenach o mocno ograniczonym zasięgu, nie wymaga obecności satelitów GPS i umożliwia pełne wykorzystanie wszystkich odbieranych sygnałów.

Omawiana technika okazuje się bardzo przydatna w sytuacjach, w których sygnał GPS jednak ze względu na zewnętrzną interferencję (np. silne tłumienie faz L1/L2) nie moze on być wykorzystany do określenia położenia użytkownika. W tym przypadku odbiornik GNSS-centryczny będzie kontynuował wyznaczenie pozycji wyłącznie w oparciu o sygnały, pochodzące z innych systemów GNSS (np. GLONASS).


Co więcej - Z-Blade niesie ze sobą możliwość pracy wyłącznie przy wykorzystaniu jednego systemu pozycjonowania, innego niż GPS (np. tylko GLONASS tylko BeiDou). Choć z takiego trybu pomiarowego korzysta się raczej rzadko, to jednak może on okazać bardzo przydatny w sytuacji, gdy - z jakichkolwiek przyczyn - nastąpi przerwa w działaniu systemu GPS lub dostęp zostanie ograniczony. Możliwość korzystania z jednego rodzaju konstelacji GNSS przydatna będzie dla wszelkich instytucji naukowych, prowadzących badania nad dalszym rozwojem technologii satelitarnych.


Ponadto odbiornik GNSS-centryczny pozwala na wybór preferowanego układu i czasu odniesienia. Przykładowo - rosyjskie instytucje państwowe mogą wymagać pomiarów opartych na układzie PZ-90.02 i surowych obserwacji, odniesionych do czasu GLONASS - niezależnie od tego, czy satelity tego systemu były wykorzystywane w procesie zbierania danych.


Wreszcie - dzięki ulepszeniom trybu RTK - technologia Z Blade pozwala na znacznie szybszą inicjalizację odbiornika (parametr time-to-first-fix) i zapewnia lepszą dostępność pozycjonowania w sieciach, niezależnie od rodzaju i marki wykorzystywanej stacji referencyjnej.


Podsumowując zalety technologii Z-Blade:

- możliwość wyznaczenia pozycji w trudnych warunkach terenowych - gdy widoczność jest bardzo słaba

- możliwość wyznaczenia pozycji nawet w sytuacji, gdy występuje silne tłumienie fazy L1/L2 GPS

- opcja prowadzenia pomiarów w trybach tylko GLONASS, tylko BeiDou lub tylko Galileo

- szybkie i precyzyjne rozwiązania RTK, nawet podczas pracy na długich liniach bazowych (również w sieciach typu VRS, MAC, i FKP)

optymalizacja pomiarów RTK, prowadzonych w oparciu o stację bazową innych producentów.


W chwili obecnej wielu użytkowników technologii satelitarnych poszukuje korzyści, płynących z tworzenia nowych systemów GNSS, takich jak GLONASS czy BeiDou. Spectra Precision jest pierwszym producentem odbiorników, które traktują nowe sygnały na równi z sygnałami systemu GPS i pozwalają na pełne wykorzystanie ich możliwości w procesie wyznaczania pozycji. GNSS - centryczna technologia Z-Blade umożliwia oiągnięcie rozwiązań typu RTK fixed w utrudnionych warunkach terenowych, gdzie odbiorniki starszego typu nie pozwalały na wydajną pracę. Ta technika skraca czas inicjalizacji sprzętu pomiarowego i podnosi efektywność pomiarów, prowadzonych z użyciem stacji referencyjnych innych producentów. Ogranicza ona konieczność korzystania z dodatkowych urządzeń zewnętrznych - jak na przykład dalmierz optyczny - i pozwala zmaksymalizować zyski z inwestycji w zakupiony sprzęt pomiarowy.


 

autoryzowany-partner-leica-geosystems-spectra-precision« Wstecz

Porady eksperta

rafal_sosnowski_Satell-cad polska

Pomoc techniczna - odbiorniki GNSS, tachimetry, lasery rotacyjne

Rafał  tel. 512949193

Serwis niwelatorów budowlanych optycznych i laserowych, tachimetrów

Rafał tel: 512 949 193

Farby, paliki geodezyjne, akcesoria:

Angelika tel. 535 155 941

Dystrybucja, doradztwo:

Piotr tel. 882 907 077

Zobacz wszystkie

Przegląd tachimetru/Wsparcie techniczne

Zapewnimy Wam wsparcie techniczne 24h na dobę - w kwestaich kluczowych związanych z odbiornikami GNSS, tachimetrami, niwelatorami kodowymi i laserowymi. rozwiążemy Twój problem - ZADZWOŃ.    TEL: 512 949 193 Jeśli szukasz zaufanego mechanika który sprawdzi Twój tachimetr - dobrze trafiłeś!

Dostęp do sieci stacji referencyjnych GNSS

Zastanawiasz się jaką sieć stacji referencyjnych wybrać mamy dla Ciebie rozwiązanie - KLIKNIJ - i dowiedz się więcej!

SatellNet
Nasi partnerzy
topcon.JPGrichter.jpgLeica.jpgStabila.jpgNedo.jpgSoppec.jpgBmi.jpgSouth.jpgMotorola.jpgHYTTrimble_logo.svg_.pngruletka-domiarowka-weiss.jpgNIVEL-SYSTEM.jpgfarba-geodezyjna-spray-geodezyjny-crc.pngtoromierze-sola.png

Copyright © 2016, SATELLCAD.pl

Aplikacje internetowe: MEDIART.pl
Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]